Wielkoformatowa postprodukcja

Wielkoformatowa postprodukcja

trymer neolt

Wydrukowanie grafiki na ploterze wielkoformatowym to często połowa jego procesu produkcyjnego. Nierzadko trzeba jeszcze je zabezpieczyć poprzez laminację czy porozcinać na formatki. Z pomocą przychodzą urządzenia postprodukcyjne.

Włoska fabryka Neolt specjalizuje się w produkcji tego typu urządzeń. Z jej linii schodzą profesjonalne laminatory, piły, trymery automatyczne i wiele innych… sprytnych i ułatwiających pracę urządzeń.

Trymer XY - rozcinaj na formatki w czasie druku

Neolt XY Matic Trim to automatyczny trymer XY pozwalający na rozcinanie elastycznych materiałów (tapet, folii, papierów, banerów) na formatki (cięcie z 4 stron). Zaawansowany system optyczny rozpoznaje najpopularniejsze znaczniki cięcia, gwarantując wysoką dokładność i prędkość pracy.

Noże na osi X są ustawiane za pomocą laserowego wskaźnika. Urządzenie można dodatkowo wyposażyć w stół do odbierania przyciętych formatek oraz zestaw „online” pozwalający w łatwy sposób zintegrować trymer z dowolnym ploterem drukującym. Efektem tego jest skrócenie czasu obróbki wydruków, zmniejszenie ilości odpadów i eliminacja błędów cięcia ręcznego a także obniżenie kosztów pracy.

Sword – „miecz” do płyt wszelakich

Włoski Sword to kolejne ciekawe urządzenie. Ten profesjonalny i łatwy w obsłudze trymer pionowy pozwoli na precyzyjne cięcie różnego rodzaju nośników w przemyśle i reklamie. Zarówno przed aplikacją jak i po.

Sword występuję w 3 rozmiarach: 1.65, 2.10 oraz 3.10 m. W standardowym wyposażeniu znajdują się 2 noże: obrotowy i stały. Za jego pomocą można ciąć także ponad gabaryty. Poradzi sobie z tekturami, piankami, tworzywami, kompozytami a nawet ze szkłem. Głębokość cięcia wynosi od 1 do aż 30 mm. Trymer może być wyposażony także w laserowy wskaźnik.

W ofercie włoskiego producenta jest także Sword w wersji elektrycznej – Sword ELs – wprowadzający wyższy poziom automatyzacji obróbki płyt. Sword ELs jako trzecie narzędzie posiada obrotową głowicę (30.000 RPM) ułatwiające cięcie kompozytów (typu Ikobond) do 5 mm grubości.

Shield – laminuj materiały rolowe i sztywne

Shield to nowej generacji laminator, którego wyróżniającą cechą jest pneumatyczny docisk zamiast mechanicznego. Do tego dochodzą opcje rozbudowy. Przepis na sukces?

Idea urządzenia o nazwie „Shield” powstała w 2011 roku podczas targów ISA w Las Vegas. Sergio Ferrari z włoskiej firmy Neolt i Paul Koch z holenderskiego Signsbase (dziś Cosign) postanowili zbudować idealny laminator dla „reklamiarzy”. Mix wiedzy z Holandii, Belgii, Włoch i DNA pochodzące z USA pozwoliło ten projekt urzeczywistnić.

Przez lata prototypy produkowane w fabryce we włoskim Bergamo ulepszano. Wiele zmian i funkcjonalności zostało wprowadzanych na podstawie rzeczywistych potrzeb producentów reklam. Oficjalna premiera Shield’a miała miejsce podczas targów Fespa w 2013 roku w Londynie. Produkt szybko został doceniony przez rynek. Aktualnie Shield sprzedawany jest w ponad 30 krajach.

Shield to wydajny laminator, wyposażony we wbudowaną sprężarkę, gwarantującą ciągły i stały docisk rolek laminujących do 6 bar. Jest to najważniejsza przewaga tego urządzenia nad „zwykłymi” laminatorami. To właśnie dzięki pneumatyce Shield jest o kilka kroków przed innymi laminatorami. Zaawansowane systemy kontroli automatycznie dostosowują parametry pracy.

Urządzenie umożliwia laminację materiałów od szerokości do 1650 mm. Shield można także rozbudować o wiele modułów dodatkowych jak np. stoły, podgrzewanie rolki (do 50 stopni lub 120 stopni), pneumatyczny trymer pionowy rozcinający wydruki, system nawijająco-rozwijający, system antystatyczny, pedał sterujący, itd.

Shield dzięki systemowo ciśnieniowemu jest także bardziej ekologiczny i ekonomiczny gdyż jego zużycie energii jest niższe od silników elektrycznych. Siłowniki przystosowują się automatycznie do różnych grubości materiałów. Wstępnie określone ciśnienie dla danego materiału można zmodyfikować w czasie pracy.

Prawdą jest, że po laminacji grafiki reklamowej czy też innej, prace muszą zostać przycięte od ostatecznego wymiaru. Projektanci Shield’a wiedząc o tym, pozwolili doposażyć urządzenie w trymer rozcinający zalaminowane, nawet bardzo długie wydruki. Proste i funkcjonalne.

Shield Flatbed to rolowy wariant laminatora Shield wraz z jego wszystkimi możliwościami i zaletami, rozbudowany dodatkowo  o 2 stoły z rolkami. Stoły umożliwiają załadunek i odbiór laminowanych płyt o grubości do 3 cm. Ciśnieniowy docisk wałka, w sposób automatyczny dostosowuje się do grubości prowadzonej płyty.

Laminator stołowy Shield idealnie wpasowuje się w park maszynowy drukarni wielkoformatowych i agencji reklamowych rozszerzając możliwości drukarek wielkoformatowych o aplikację płaskich nośników.

Shield powstał dla „reklamiarzy” czyli różnej wielkości agencji reklamowych i drukarni wielkoformatowych, gdzie zachodzi potrzeba zabezpieczania zadrukowanej grafiki  laminatem. Jednakże, sprawdzi się także w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, wymagających idealnego przeniesienia folii samoprzylepnej na elastyczne czy też sztywne podłoże.