Mutoh ValueJet 1948WX

Mutoh ValueJet 1948WX to sublimacyjna drukarka 4-głowicowa o szerokości zadruku 1900 mm. W najszybszym trybie produkcyjnym potrafi zadrukować, 194 m²/h! W typowym trybie produkcyjnym zadrukowuje papier sublimacyjny w prędkości od 67 do 125 m²/h. W trybach najwyższej jakości jego produktywność jest na poziomie od 11 do 47 m²/h.

Prędkość tego plotera porównywalna jest z kilkoma „zwykłymi” maszynami sublimacyjnymi. Tak szybki zadruk nie był by możliwy bez wspomnianych 4 głowic, japońskich technologii druku (o tym za chwilę) i specjalnych udoskonaleń takich jak system suszący.

Najnowocześniejsze głowice (w układzie macierzowym) pracują w technologii zmiennej wielkości (ang. Variable Dot, VarDot) kropli atramentu. Zakres generowanych przez dysze kropel wynosi począwszy od 3.5 pl na 45.3 pikolitrach skończywszy. Dzięki, tej technologii ploter ma możliwość w sposób optymalny drukować zarówno gładkie aple, łagodne przejścia tonalne jak i wymagające detale.

Nowość: wydajny stół suszący

Za skuteczne suszenie papieru w tak wysokich prędkościach odpowiada wydłużony (do 40 cm) 2-strefowy stół suszący.

Japońskie technologie na pokładzie

Tradycyjna metoda druku wielkoformatowego polega na nakładaniu z każdym przebiegiem karetki kolejnych pasów. To rozwiązanie ma jednak wadę. Gdy głowica jest np.: niedokładnie skalibrowana lub część jej dysz jest uszkodzona, często powstaje efekt paskowania. Ten problem nie występuje w ploterach firmy Mutoh gdzie zastosowano technologię Intelligent Interweaving (np. z inteligentnym, przeplatającym się rastrem typu „chmura” lub „mgła”). W porównaniu do urządzeń innych producentów, wyeliminowano paskowanie oraz pozostałe niepożądane efekty występujące podczas druku takie jak np. koalescencja atramentu.

Drugą technologią zastosowaną w ValueJet 1948 WX jest Mutoh DropMaster. Jest to technologia, która ma na celu automatyczną kompensację grubości medium. W momencie, gdy drukujemy na cienkim papierze sublimacyjnym, odległość od materiału do głowicy jest inna niż w przypadku druku na grubym materiale. Efektem tego może być rozrzut kropli tuszu, a co za tym idzie nieprecyzyjny druk. Technologia DropMaster eliminuje ten problem i potrzebę ręcznej kalibracji. W sposób automatyczny dostosowuje sposób wystrzeliwania poszczególnych kropli atramentu, aby trafiały w wyznaczony cel zarówno podczas druku jedno- jak i dwu-kierunkowego niezależnie od materiału, rozdzielczości i prędkości. Dodatkowo ploter umożliwia ręczne ustawienie wysokości głowicy od powierzchni materiału. Można ją ustawić na wysokości 1.5, 2.5 oraz 4.0 mm.

Atramenty sublimacyjne

Ploter korzysta z wodnych atramentów sublimacyjnych. Są to bezzapachowe tusze (100% VOC FREE), nie emitujące zapachów zarówno w czasie druku jak i procesu transferu. Można je stosować do zadruku bezpośredniego na poliestrze jak i pośredniego na papierze transferowym. Atramenty te gwarantują szeroki gamut kolorystyczny i nasycone barwy po przeniesieniu na docelowe podłoże. Ich zalety to także odporność po utrwaleniu na pranie i czynniki zewnętrzne, nawet na niskobudżetowych podłożach poliestrowych. Atramenty nie zapychają dysz i przeznaczone są dr druku w nawet wysokich prędkościach. Zużycie tuszu kształtuje się na poziomie 5 ml/m2 na papierze sublimacyjnym. Atramenty Mutoh oferowane są w zbiornikach o pojemności 1000 ml.

Alternatywnie, oprócz atramentów Mutoh, można zastosować inne rozwiązanie premium - UltraVision. Sublimacyjne atramenty UltraVision cechują się bardzo głębokim kolorem czarnym. Wykraczają one także poza standardową paletę kolorów CMYK. Ikonos proponuje 19 gotowych kolorów takich jak: fluorescencyjny żółty, fioletowy, różowy, niebieski i czerwony. Dostępny jest też dowolny kolor SPOT’owy.

Atramenty sublimacyjne UltraVision są ekologiczne, gdyż cechuje je brak VOC (Lotnych Związków Organicznych). Są także odporne na promienie UV, przez co trwałość wydruków w okresie czasu jest bardzo wysoka. Sam atrament także nie pieni się, przez co wyeliminowano efektu wypadania dysz. Tusze posiadają certyfikat G7.

Dla wielu branż

Nowy ploter Mutoh ValueJet 1948 WX daje szerokie możliwości zastosowania w wielu branżach: reklamowej, wystawienniczej, dekoratorskiej, odzieżowej czy gadżetowej. Posłuży więc do produkcji koszulek, odzieży sportowej, smyczy, tkanin dekoracyjnych i reklamowych. W procesie termo-sublimacji grafikę można przenosić także na kubki, sprzęt sportowy, płyty, szkło, drewno, metal, tworzywa, gadżety i wiele wiele innych.

Technologia sublimacji cyfrowej pozwoli zagospodarować wiele nisz jak i rozwinąć moce produkcyjne istniejących parków maszynowych. Ploter idealnie wpisuje się w zmiany zachodzące w druku wielkoformatowym, gdzie coraz więcej aplikacji wykonuje się na ekologicznych nośnikach (np. tkaninach) a potrzeby są coraz częściej spersonalizowane.

Specyfikacja
Parametry
Technologia druku Drop-on-demand Micro Piezo Inkjet Technology
Głowice 4 (układ macierzowy)
Konfiguracja dysz 180 dysz x 8 linii / głowica
Wielkość kropli(pl) 3.3 do 45.3
Wysokość głowicy Nisko: 1.5 mm / Średnio: 2.5 mm / Wysoko: 4.0 mm
Materiały
Max. szerokość mediów 1910 mm (75,19”)
Max. szerokość druku 1900 mm (74,80”)
Max. grubość mediów 0.3 / 1.3 / 2.8 mm *
* : Maksymalna grubość mediów zależy od ustawień wysokości głowicy
Wymiary roli * Ø 150 mm / 2” & 3” / 100 kg
* : standardowy system rolowy
Wydajność (parametry)
Super Fine (720 x 1080 dpi 12p uni*) 11.5 m²/h
Fine (720 x 1080 dpi 12p bi*) 23.0 m²/h
High Quality (360 x 1080 dpi 6p bi*) 47.0 m²/h
Quality Production (720 x 720 dpi 4p bi*) 67.0 m²/h
Production (360 x 1080 dpi 3p bi*) 88.0 m²/h
Speed Production (360 x 720 dpi 2p bi*) 125.0 m²/h
Max. Speed (360 x 360 dpi 1p bi*) 194.0 m²/h
* : uni - druk jednokierunkowy / bi : druk dwukierunkowy
Atramenty
Rodzaj atramentu Wodne atramenty sublimacyjne
Pojemność 1000 ml
Zużycie atramentu < 5 ml/m² na papierze transferowym
Zasilanie
Poczas druku (grzałki wyłączone) < 600 W
Podczas druku (grzałki włączone) < 2840 W
Prąd AC 100-120 V / AC 200-240 - 60/50 Hz
Zalecane środowisko pracy
Temperatura 22°C - 30 °C z Δt: max. 2 °C/h
Wilgotność 40% - 60 % (bez kondensacji) z ΔRH: max. 5% RH/h   
Wymiary
Szerokość x głębokość x wysokość 2983 x 996 x 1261 mm
Waga 201 kg
Filmy

Pomysły na biznes

Tekstylia

Dekoracja wnętrz

Flagi

Parasole

Sceneria

Informacje ogólne


Biuletyn wielkoformatowy

Biuletyn wielkoformatowy Atrium i Ikonos to ogromna dawka informacji z branży druku wielkoformatowego. Trzy razy w miesiącu znajdziecie w nim Państwo ciekawe realizacje, video poradniki, ciekawostki... Nie zabraknie także sprzętowych i mediowych nowości, zaproszeń na wydarzenia czy też okazji i promocji. Życzmy owocnej lektury!