Na tej drukarce MUTOH powstają… maty podłogowe!

Na tej drukarce MUTOH powstają… maty podłogowe!

Firma Flocmat korzysta z drukarek sublimacyjnych japońskiej marki Mutoh do produkcji… spersonalizowanych mat podłogowych. Poznajcie kolejną historię sukcesu druku cyfrowego.

Francuska firma Flocmat znajduje się w Wormhout na granicy belgijskiej, 30 minut od Dunkierki i Lille. W ciągu 15 lat istnienia Flocmat zdołał zdobyć sobie pozycję europejskiego lidera w dziedzinie drukowania mat podłogowych, mat samochodowych i spersonalizowanych mat z wykorzystaniem różnych technologii, takich jak flokowanie, druk pigmentowy i druk transferowy. W 2009 roku Flocmat stał się częścią ID GROUP, która skupia wiele firm z różnymi działaniami, od profesjonalnych mat dla przemysłu, rolnictwa i budynków publicznych po dystrybucję mat kreatywnych i technicznych.

Drukowane dywaniki z logo firmy

Flokowane maty

Nazwa firmy wywodzi się z techniki, którą po raz pierwszy użyli do produkcji mat drukowanych, a mianowicie flokowania. Flokowanie jest techniką druku analogowego podobną do drukowania sitodrukowego, z tym, że nie osadza się tuszu na powierzchni maty, ale ma małe kolorowe włókna tekstylne zwane "kłaczkami". Te „kłaczki” przylegają do maty za pomocą warstwy kleju nałożonej przed ich dodaniem. Rezultatem jest piękny wydruk osadzony we włóknie bez zmiany jego jakości i trwałości. Flokowanie to dobra technika do produkcji mat w formie drukowanej w małych i większych ilościach, ale technika ma również swoje ograniczenia.

Mówi menadżer firmy Jean-Stéphane Joly:

Maty flokowane są bardzo trwałe i dobrze nadają się do wzorów z jednolitymi kolorami, ale ta technika nie może być używana do produkcji grafiki z gradientami i drobnymi szczegółami, które stają się coraz bardziej popularne. Dlatego zaczęliśmy szukać innych technologii, które pomogłyby produkować tego rodzaju produkty.

Drukowana mata podłogowa

Po przeprowadzeniu badań okazało się, że sublimacyjny druk cyfrowy, będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszych potrzeb, zwłaszcza z uwagi na znakomitą kolorystykę. Ponieważ europejska siedziba Mutoh znajduje się w pobliżu, rozmawialiśmy z nimi w pierwszej kolejności. Nastąpiło natychmiastowe „kliknięcie” między nami i od tego czasu używamy ich sprzętu.

Cyfrowy druk mat podłogowych i dywaników

Dzisiaj Flocmat ma dwie drukarki sublimacyjne Mutoh. Jedna to Mutoh Viper, który ma już ponad 250 000 m² przebiegu, a najnowszym uzupełnieniem parku maszynowego jest 4-kolorowa drukarka sublimacyjna Mutoh ValueJet 1638WX.

Komentuje Frédéric Salomez, projektant graficzny z Flocmat:

Używamy drukarek Mutoh od samego początku i mogę tylko powiedzieć, że te maszyny są bardzo wytrzymałe i prawie nigdy cię nie zawiodą. Szybkość i jakość druku są idealne dla naszych aplikacji. Dzięki niskiemu zużyciu atramentu w tych drukarkach sublimacyjnych, jesteśmy w stanie wyprodukować dowolny projekt, zarówno w małych jak i dużych ilościach w konkurencyjnej cenie.

Druk mat podłogowych - linia produkcyjna

Najpierw drukujemy obraz na specjalnych nośnikach, które są następnie przenoszone na maty podłogowe za pomocą specjalnej prasy termotransferowej. Jest to bardzo ważny krok w procesie, ponieważ temperatura i ciśnienie muszą być poprawne, aby uzyskać perfekcyjny transfer obrazu i trwałą matę. Może to wyglądać bardzo prosto, ale mogę zagwarantować, że istnieje wiele parametrów, które trzeba opanować, aby uzyskać bardzo dobry rezultat. Robimy to od 15 lat, więc ta technologia nie ma już dla nas tajemnic.

Flocmat sprzedaje swoje produkty głównie za pośrednictwem kanałów sprzedaży dealerskiej, ale szuka również współpracy z lokalnymi firmami, które produkują grafiki wielkoformatowe i materiały POS, ponieważ maty są idealnym produktem do uzupełnienia ich portfolio. Ale to nie wszystko, firmy i osoby prywatne mogą zamawiać także własne maty on-line.

Czytaj więcej o ploterze: Mutoh ValueJet 1638WX

Drukowane maty podłogowe MUTOH