Czym właściwie jest sublimacja?

Czym właściwie jest sublimacja?

Czym właściwie jest sublimacja?

Mówiąc najprościej, jest to metoda drukowania polegająca na przeniesieniu wzoru na materiał lub tkaninę za pomocą atramentu i ciepła. W świecie odzieży jest to przełom, ponieważ zezwala na nadruki na całej odzieży.

 

Proces druku sublimacyjnego

Jak więc działa sublimacja? Cóż, druk sublimacyjny wykorzystuje ciepło, aby zasadniczo połączyć atrament i tkaninę w jedność.

Najpierw projekt jest drukowany na specjalnym papierze. Tusze, które są używane, zamieniają się w gaz pod wpływem ciepła, a następnie łączą się z tkaniną i trwale drukują na tkaninie. Efekty są trwałe i mniej podatne na blaknięcie, ponieważ tusz jest osadzony w tkaninie lub podłożu, a nie po prostu układany na wierzchu, jak zwykły wydruk.

Proces jest prawie jak tatuaż, ale zamiast dla skóry, jest przeznaczony dla wybranego produktu. Ciepło otwiera pory tkaniny, po czym pod wpływem ciśnienia tusz schładza się i powraca do postaci stałej.

Rezultatem jest trwały, pełno kolorowy obraz, który nie pęka, nie łuszczy się ani nie zmywa z tkaniny. Proces ten pozwala tuszowi przejść z ciała stałego do gazu bez zamieniania się w płyn, trochę jak suchy lód. Konwersja jest inicjowana przez ciepło i kontrolowana ciśnieniem.

 

Ta szybka i skuteczna metoda druku cyfrowego zyskuje na popularności w przypadku mniejszych zamówień seryjnych i projektów, które polegają na szczegółach. Druk sublimacyjny jest również nazywany „nadrukiem na całej powierzchni”.

Chociaż metoda ta jest popularna przede wszystkim w przypadku t-shirtów z nadrukiem własnych wzorów, metoda ta jest również dostępna na ceramice, drewnie i metalach itp., Które mają specjalną powłokę do przyjmowania atramentów sublimacyjnych.

 

Zalety

Najbardziej ekscytującą zaletą tej metody jest swoboda w projektowaniu, która nie zawsze jest oferowana przez inne metody.

Możesz zadrukować całą koszulkę, która będzie posiadać motyw samochodu, a może kot lecący po (pięknie wydrukowanym) tle galaktyki?

 

Równie dobrze możesz zachować klasę dzięki zdjęciu słynnej panoramy lub krajobrazu. Możliwości są prawie nieograniczone, co sprawi, że będziesz chciał więcej własnych projektów.

Długowieczność projektu jest zaletą, ponieważ nie pęka, nie łuszczy się ani nie blaknie. Nawet po wielokrotnym przejściu przez pralkę Twoja odzież nigdy nie zostanie zdegradowana do tylnej części Twojej garderoby!

Zobacz specjalnie przygotowaną broszurę informacyjną o sublimacji, w której poznasz maszyny, media oraz atramenty przeznaczone dla tej metody.

Broszura

Zapraszamy również do odwiedzin naszej najnowszej strony poświęconej sublimacji, ploterom i mediom przeznaczonym sublimowaniu.

www.sublimuj.pl